Атопічний дерматит

Атопічний дерматит причини симптоми діагностика лікування фототерапія

Атопічний дерматит

Атопічний дерматит — алергічне захворювання шкіри В результаті спадкової схильності імунна система пацієнта неадекватно реагує на зовнішні або внутрішні подразники, викликаючи характерний висип на шкірі. Часто загострення атопічного дерматиту виникають після погрішностей в дієті, стресу, укусів комах та інших різноманітних факторів. Супроводжує атопічної реакції шкіри порушення шкірного бар’єру і, як наслідок, збільшення випаровування води і пересушування шкіри. Для визначення оптимального методу лікування атопічного дерматиту необхідно провести консультацію у фахівця лікувально-діагностичного центру «Сучасна дерматологія та хірургія», який на підставі Ваших скарг, форми хвороби та її перебігу, зможе підібрати для Вас індивідуальну програму лікування.

Атопічний дерматит. Причини

Прийнято вважати атопічний дерматит дитячим захворюванням, раніше його називали діатезом, це пов’язано з тим, що у більшості людей перебіг захворювання з віком стає менш агресивним. Але, зважаючи на багато причин, в останні роки у все більшої кількості пацієнтів не виходить «перерости» атопічний дерматит. І це захворювання переслідує людину все життя. Раніше замість діагнозу «атопічний дерматит» у дорослих пацієнтів, ставили діагноз «нейродерміт», цей термін досі повсюдно використовується.

Атопічний дерматит. Симптоми

При атопічному дерматиті на шкірі на тлі загальної сухості з’являється дрібна висипка рожево-червонуватого кольору, яка найчастіше локалізується на внутрішній поверхні ліктів, під колінами, на тулубі, шиї, обличчі. Висип супроводжується дуже сильним свербінням, що часто веде до розчісування і появі на шкірі ранок. При порушенні цілісності шкірного покриву атопічний дерматит може ускладнюватися бактеріальними або грибковими інфекціями, наслідком яких може бути поява виділень з ранок, жовтуватих кірок і загальне погіршення перебігу хвороби.

Діагностика атопічного дерматиту

Для діагностики атопічного дерматиту найчастіше достатньо огляду пацієнта спеціалістом лікувально-діагностичного центру «Сучасна дерматологія та хірургія», оскільки захворювання має в більшості випадків типовий перебіг і характерні симптоми. Іноді при нетиповому перебігу захворювання можна вдатися до гістологічної верифікації діагнозу (проведення біопсії шіри). При атопічному дерматиті в крові сильно підвищується рівень імуноглобуліну Е (IgE).

Для комплексного обстеження пацієнтів із атопічним дерматитом проводяться дослідження ряду показників крові:

біохімічний аналіз крові загальний аналіз крові ліпідограма маркери системного запалення коагулограма

Лікування атопічного дерматиту

Місцеве лікування атопічного дерматиту проводиться в залежності від стадії процесу і висипу на шкірі. В основному застосовуються протизапальні мазі. При супутній бактеріальній або грибковій інфекції показано застосування антибіотиків зовнішньо або в окремих випадках системно. У зовнішньому лікуванні атопічного дерматиту дуже важливо враховувати форму лікарського засобу, так як для одних станів краще використовувати жирну мазь або бальзам, а для інших — крем або емульсію на водній основі.

Фототерапія в лікуванні атопічного дерматиту

Метод фототерапії широко використовується для лікування поширених форм атопічного дерматиту, а також з профілактичною і підтримуючою метою. Ультрафіолетове випромінювання має місцеву імуномодулюючу і протизапальну дію.

Фототерапія — це безпечний і надійний метод, який ефективно допомагає більшості пацієнтів з атопічним дерматитом.

Найбільшого поширення в останні роки набув метод вузькоспектрової УФБ фототерапії (довжина хвилі 311нм) в порівнянні з широкоспектровою УФБ-і УФА-терапією (ПУВА-терапія) цей метод є більш зручним і безпечним для пацієнта, особливо у разі тривалого застосування.

Спеціалізований догляд за шкірою при атопічному дерматиті

Важливою складовою успішного лікування атопічного дерматиту є спеціалізований догляд за шкірою. Порушення цілісності епідермісу найважливіший компонент атопічного дерматиту, не усунувши який складно досягти тривалої ремісії. Ефективне зволоження, пом’якшення і відновлення шкірного бар’єру дозволить мінімізувати прояви хвороби, зменшити дискомфорт від лікування і прискорити процес одужання. З цією метою використовують відновлюючі, зволожуючі креми емоліенти. Також при атопічному дерматиті рекомендується використовувати виключно рідке мило зі збалансованим pH, яке буде максимально дбайливо впливати на епідерміс. Лікувально-діагностичний центр «ДермКом» спеціалізується на комплексній терапії атопічного дерматиту і допомагає своїм пацієнтам тримати хворобу під контролем.