Дерматит випадання волосся лікування


Загальні відомості
Дерматит — це синдром (сукупність симптомів), що представляє собою запальну реакцію шкіри на різні подразники. Розрізняють контактні дерматити і токсідерміі. Контактні дерматити виникають при безпосередньому впливі подразника на шкіру, при токсидермії чужорідні речовини проникають у внутрішнє середовище організму, викликаючи низку змін, одним з проявів яких буде дерматит. Наприклад, якщо реакція запалення в шкірі виникла при використанні крему з яким-небудь лікарською речовиною, то це контактний дерматит, а якщо та ж речовина надійшло в організм через кишечник (у таблетках або з їжею) і виникла висип — це токсидермія.

Крім того, до дерматитів відносяться такі захворювання, як себорейний дерматит (лупа, вугри, акне, прищі), атопічний дерматит (алергічний), герпетиформний дерматит, екзема, та інші.

Причини дерматиту

Подразники, що зумовлюють дерматити, можуть мати фізичну, хімічну або біологічну природу. Є так звані облігатні подразники, які викликають простий дерматит у кожної людини. До них відносяться тертя, тиск, променеві і температурні дії, кислоти і луги, деякі рослини (кропива , ясенець, їдкий жовтець , молочай). Всі ми знаємо, що таке опіки і відмороження, мозолі, кожен хоч раз у житті «обпалювався» кропивою. Прояви і тяжкість перебігу простого дерматиту визначаються силою і тривалістю впливу фактора. Симптоми простого контактного дерматиту з’являються негайно або незабаром після першого контакту з подразником, а площа ураження відповідає площі контакту. Іноді можливий хронічний перебіг дерматиту при тривалій дії подразника. Факультативні подразники викликають запалення шкіри лише в осіб, які мають до них підвищену чутливість. Йдеться про такі захворювання як алергічний контактний дерматит та атопічний (алергічний) дерматит. Кількість факультативних подразників (сенсибілізаторів) величезна і безперервно збільшується.

Алергічний контактний дерматит на відміну від простого розвивається не відразу після контакту з подразником і не при першому контакті. Для того, щоб алергічна реакція (сенсибілізація) сформувалася, потрібно до декількох тижнів від першого контакту. Тоді при повторному контакті розвивається дерматит. Запальна реакція шкіри явно не відповідає інтенсивності дії подразника, який не викличе ніяких змін у людей без алергії . Площа змін на шкірі може виходити за рамки контакту.

Атопічний дерматит — дуже складне захворювання, хронічне запальне ураження шкіри алергічної природи. Його можуть викликати кілька і навіть дуже багато чинників — алергенів, і при цьому не тільки контактних, але і тих, які потрапляють при вдиханні (пилок, пил), або з їжею (харчова алергія). До атопічним захворювань також відноситься бронхіальна астма, алергічний риніт та ін. Схильність до атопії передається генетично.

Атопічний дерматит зазвичай розвивається в ранньому дитячому віці. Часто з віком прояви цього захворювання стихають або зникають зовсім.

Симптоми дерматиту

Простий дерматит протікає гостро або хронічно. Для гострих дерматитів характерні яскраве запалення, що супроводжується сверблячкою, печінням, болем, а іноді — утворенням пухирів і ділянок некрозу, що залишають рубці. Хронічні дерматити проявляються застійним набряком, синюшністю, потовщенням шкіри, ліхеніфікацією (лущенням), тріщинами, посиленим зроговінням, іноді атрофією шкіри. Для гострих проявів алергічного контактного дерматиту та атопічного дерматиту також властиві яскраве почервоніння шкіри з вираженим набряком. Далі можуть з’являтися бульбашки і навіть міхури, розкриваються і залишають мокнучі ерозії. Загасаюче запалення залишає кірки і лусочки.

Що можете зробити ви

При появі дерматиту краще звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням. У лікуванні простого контактного дерматиту основним є припинення дії подразника. Часто пацієнти, розуміючи причину захворювання, справляються з ним самі. Однак бувають випадки (наприклад, важкі хімічні та термічні опіки, обмороження), коли втручання лікаря просто необхідно.

Що може зробити лікар

У лікуванні дерматитів вам може допомогти дерматолог і алерголог. При необхідності, вас можуть направити до гастроентеролога та інших фахівців. Лікування алергічного контактного дерматиту призначається дерматологом і зводиться насамперед до виявлення алергену. Вас детально розпитають про спосіб життя, професійні шкідливі умови, косметичні засоби, якими ви користуєтеся та ін. При виключення алергену симптоми контактного дерматиту зазвичай проходять. Набагато складніше лікування атопічного дерматиту. Це захворювання має лікувати кваліфікований алерголог. Застосовуються антигістамінні засоби (як для прийому всередину, так і у вигляді мазей), глюкокортикоїдні препарати, алерген-специфічна імунотерапія (СІТ).

Профілактичні заходи

Дотримуйтесь техніки безпеки на виробництві та в побуті. Якщо у вас одного разу вже був алергічний дерматит і причина відома, намагайтеся уникати контакту з відповідним алергеном.

Основні напрямки профілактики
атопічного дерматиту це дотримання режиму харчування.