Екзема: сімптоми та лікування


Опис хвороби Екзема

це гостре або хронічне запалення поверхневих шарів шкіри нервово-алергічного характеру, що виникає у відповідь на вплив зовнішніх або внутрішніх подразників. Це різноманітні шкірні порушення, наприклад, ділянки сухої шкіри, почервоніння, набряклість, тріщини, сухість шкіри або мокнучі ушкодження. Така уражена шкіра легко піддається впливу інфекції. Тому екзему можуть супроводжувати вугри або гнійники.

Лечение экземы в Киеве

Причини екземи

Екзема не має традиційно визнаної причини виникнення. Це можуть бути різноманітні зовнішні (механічні, хімічні, термічні та ін) і внутрішні (захворювання печінки, нирок, шлунково-кишкового тракту, ендокринної, нервової систем та ін.) чинники. Встановлено також полигенное мультифакторіальне успадкування екземи з вираженою експресивністю і пенетрантністю генів. Тому заразним дане захворювання не вважається. В даний час до 40 відсотків від всіх шкірних захворювань припадає саме на екзему, все більша кількість людей страждають цим захворюванням. Діти — не виняток. Незважаючи на загальне переконання, що екзема — це завжди тривале або хронічне захворювання, вона може мати і гострий характер, швидко виникаючи і так само швидко зникаючи. Однак тільки правильне лікування при перших ознаках захворювання зможе запобігти переходу хвороби в хронічну форму і тривати все життя.

Види екзем

Виділяють такі основні форми екземи: істинна, мікробна, себорейна, професійна, дитяча та атопічна.

Це може бути:

Справжня екзема зазвичай починається гостро в будь-якому віці, протікає з частими рецидивами і, як правило, переходить в хронічну стадію з періодичними загостреннями. У гостру стадію процес характеризується висипанням мікровезикул (в результаті спонгіоза), розташованих на набряковому еритематозному тлі. Везикули швидко розкриваються, оголюючи дрібні точкові ерозії (екзематозні колодязі), що відокремлюють серозний ексудат (мокроту) — мокнуча гостра екзема.

У міру стихання запальних явищ кількість везикул зменшується, ерозії підсихають і на поверхні вогнищ з’являються висівкоподібні лущення і дрібні скоринки від засохших везикул. Перехід процесу в хронічну стадію відбувається поступово, супроводжуючись появою застійної еритеми, лусочок і тріщин. Вогнища істинної еритеми мають різну величину, нечіткі контури і розкидані як острови архіпелагу, що чергуються з ділянками здорової шкіри. Процес зазвичай симетричний і локалізується переважно на тилу кистей, передпліч, стоп, у дітей — на обличчі, сідницях, кінцівках, грудях. Турбує свербіж. Процес може захопити й інші ділянки шкірного покриву. Варіантом істинної екземи є

дисгідротична екзема , що локалізується на долонях, підошвах і бічних поверхнях пальців і характеризується появою безлічі дрібних з щільною покришкою бульбашок 1-3 мм в діаметрі, що нагадують розварені сагові зерна . Еритема в осередках ураження за великої товщини рогового шару в цих зонах виражена слабо. Вогнища дисгідротичної екземи в розвиненому вигляді чітко обмежені і нерідко оточені обідком рогового шару, за межами яких при загостренні можна бачити нові везикули. У центрі осередків видно також мікроерозіі, кірочки, лусочки.

Мікробна екзема частіше виникає внаслідок вторинної екзематизації вогнищ піодермії, мікозу (мікотична екзема), інфікованих травм, опіків, свищів (паратравматична екзема), на тлі трофічних порушень на нижніх кінцівках з явищами трофічних виразок, лімфостазу (варикозна екзема). Вогнища ураження при цьому часто розташовуються асиметрично, мають різкі межі, округлі або фестончаті обриси, по периферії яких часто видно комірець рогового шару. Осередок представлений соковитою еритемою з пластинчастими кірками, після видалення яких виявляється інтенсивно мокнуча поверхня, на тлі якої виразно видно яскраво-червоні дрібні точкові ерозії з краплями серозного ексудату. Навколо основного вогнища видно мікровезикули, дрібні пустули, серопапули. Алергічні висипання (аллергіди) можуть виникнути далеко від основного вогнища.

Своєрідним різновидом мікробної екземи є

нуммулярна (монетовидна) екзема , що характеризується утворенням різко обмежених округлих вогнищ ураження діаметром від 1,5 до 3 см і більше синюшно-червоного кольору з везикулами, серопапул , мокротою, лусочками на поверхні. Вогнища ураження частіше локалізуються на тилу кистей і розгинальних поверхнях кінцівок.

Себорейная екзема часто асоціюється з наявністю у вогнищах поразки Pityrosporum ovale. Антигенну роль можуть грати також гриби роду Candida. До розвитку захворювання причетні себорея та пов’язані з нею нейроендокринні розлади. Уражаються волосиста частина голови, лоб, складки шкіри за вушними раковинами, верхня частина грудей, міжлопаточна ділянка, згини кінцівок. На волосистій частині голови на тлі сухої гіперемійованою шкіри виникає велика кількість сірих висівкоподібний лусочок, серозних жовтих кірок, після зняття яких оголюється мокнуча поверхня. Межі осередків чіткі, волосся склеєні. У складках шкіри — набряк, гіперемія, глибокі хворобливі тріщини, по периферії вогнищ — жовті лусочки або лусочки-кірки. На тулубі та кінцівках з’являються жовто-рожеві злущення з чіткими границями, в центрі вогнищ — іноді мілковузликові елементи.

Дитяча екзема проявляється клінічними ознаками істинної, себорейної і мікробної екзем, при цьому ці ознаки можуть комбінуватися в різних поєднаннях, на одних ділянках можуть переважати ознаки істинної, на інших себорейной або мікробної екземи. Ознаки екземи у дітей (зазвичай перебувають на штучному вигодовуванні) виникають у віці 3-6 міс. Вогнища ураження симетричні, межі їх нечіткі. Шкіра в осередках ураження гіперемована, набрякла, на цьому тлі розташовуються мікровезикули та ділянки мокроти у вигляді колодязів, а також жовто-бурі кірки, лусочки, рідше папули. Спочатку уражаються щоки і лоб (носо-губний трикутник залишається інтактним), потім процес поширюється на волосисту частину голови, вушні раковини, шию, розгинальні поверхні кінцівок, сідниці, тулуб. Діти страждають від сверблячки і безсоння. Клінічна картина себорейної екземи може розвинутися вже на 2-3-му тижні життя на тлі зниженого харчування. Висип локалізується на волосистій частині голови, лобі, щоках, вушних раковинах, в завушних і шийних складках.

Професійна екзема — алергічне захворювання шкіри, що розвивається внаслідок контакту з подразнюючимиї речовинами в умовах виробництва. Спочатку уражаються відкриті ділянки шкіри: тильні поверхні кистей, передпліччя, обличчя, шия, рідше — гомілки і стопи. Вогнища ураження гіперемійовані, набряклі, з наявністю везикул, мокріють і сверблять. З часом з’являються ознаки, характерні для істинної екземи. Перебіг тривалий, але регрес швидко настає після усунення контакту з виробничим алергеном. Однак кожне нове загострення протікає все важче.

Атопічна екзема — у пацієнтів з атопічною екземою дуже суха шкіра з тенденцією до лущення. На деяких ділянках шкіра може червоніти і запалюватися. Це запалення супроводжується інтенсивним свербінням, що змушує пацієнта розчісувати шкіру. Расчіси є відкритими воротами для бактеріальної інфекції, і в цій зоні на ураженій шкірі з’появляються гнійники.

Екзема протікає хронічно з періодами загострень і ремісій і часто ускладнюється приєднанням піодермії і герпесу.