Усунення гіперпігментації

Усунення гіперпігментації шкіри, усунення пігментних плям, видалення пігментації, гіперпігментація, відбілювання

Які порушення пігментації шкіри зустрічаються найчастіше?

Веснянки. Невеликі пігментні плями жовтувато-коричневого кольору найчастіше локалізуються на обличчі, спині або руках. Стають яскравішими під впливом сонця і світлішають взимку. Поява ластовиння обумовлено генетично, і найчастіше вони відзначаються у рудоволосих людей зі світлою шкірою.

Усунення гіперпігментації

Гіперпігментація від сонця або сонячне лентиго. Виникає через активний вплив сонячних променів. Це можуть бути плями на місці заживших сонячних опіків або просто потемнілі ділянки шкіри через мутагенні порушення в роботі меланоцитів після надмірної інсоляції. Великий ризик отримати подібну пігментацію мають ті, хто любить перебувати на сонці з 11.00 до 15.00 на піку сонячної активності, а також шанувальники соляріїв. У таких людей підвищується ризик отримати не тільки пігментні плями, але і злоякісні утворення шкіри.

Не можна в літню пору користуватися косметикою з кислотами, ефірними маслами, виконувати процедури шліфувань і пілінгів. Також необхідно пам’ятати, що прийом контрацептивів, антибіотиків, ретиноїдов і ін. медикаментів підвищує чутливість шкіри до УФО. Сонцезахисні засоби звичайно ж допомагають, якщо використовувати SPF 50-100 і перебувати в тіні або в капелюсі.

Пам’ятайте, що гіперпігментацію легше запобігти, ніж вилікувати, так як методи усунення пігментних плям видаляють сам пігмент меланін, а мутовані меланоцити, як тільки побачать сонце, намалюють меланіном нові візерунки на шкірі.

Вікові плями, старече лентиго — темні округлі плями на шкірі, які проявляються після 45-50 років. Найчастіше вони локалізуються в місцях, які раніше піддавалися активному сонячному опроміненню (обличчя, руки, декольте). Причина — надмірне захоплення сонячними ваннами в молодому віці і зростання числа клітин меланоцитів, які виробляють пігмент засмаги — меланін. Вікові плями добре видаляються, але можуть з’являтися нові.

Хлоазма — це різко окреслені симетричні темні плями, найчастіше проявляються у молодому віці під час або після вагітності, а також при прийомі гормональних препаратів. Механізми появи хлоазми не до кінця вивчені, найчастіше її пов’язують зі зміною гормонального фону організму. При нормалізації гормонального фону зникають самі.

Мелазма — на відміну від хлоазми мелазма ніколи не пов’язана з патологією репродуктивної системи, розвивається під дією сонячного світла у людей, які страждають на різні захворювання шлунково-кишкового тракту.

Поствугрових плями або плями постакне, застійні плями — наслідки вугрової хвороби. Вони виникають на місці заживших прищиків і можуть бути коричневими, синюватими або червоними. Нерідко постакне темніють під впливом сонця. Дуже добре і швидко видаляються.

Профілактика гіперпігментації шкіри

Важливим кроком у профілактиці гіперпігментації є не сонцезахисний крем, а дозоване перебування на сонці. Великий ризик отримати гіперпігментацію мають ті, хто любить перебувати на сонці з 11.00 до 15.00, на піку сонячної активності, а також шанувальники соляріїв. У таких людей підвищується ризик отримати не тільки пігментні плями, але і злоякісні утворення шкіри.

Пам’ятайте: навіть якщо ви не бачите проявів сонячної дії відразу, немає гарантій, що вони не з’являться через кілька років, мутації в клітинах накопичуються, а потім тільки проявляються. Сонцезахисні засоби з SPF-фактором не менш 30 одиниць для міського режиму і 50-100 одиниць при прийомі сонячних ванн. Не забувайте наносити захисні засоби на відкриті ділянки шкіри (обличчя, декольте, руки), навіть якщо ви не плануєте зіграти на пляжі — півгодини перебування на відкритому сонці в піковий час досить, щоб отримати пігментні плями.

Не можна в літню пору користуватися косметикою з кислотами, ефірними маслами, виконувати процедури шліфувань і пілінгів, останній пілінг повинен бути за 3-4 тижні до сонячної інсоляції. Необхідно пам’ятати, що прийом контрацептивів, антибіотиків, ретиноїдов і ін. медикаментів підвищує чутливість шкіри до УФО.

Здоровий спосіб життя, правильне харчування і профілактика авітамінозу — другий крок збереження здоров’я шкіри. Вітамін С і вітаміни групи В (особливо рибофлавін і фолієва кислота) нормалізують обмін меланіну в шкірі і сприяють вирівнюванню її тону.

Лікування гіперпігментації шкіри

Косметичні процедури які дають хороший ефект при різних видах гіперпігментації:

1. Хімічний жовтій пілінг для обличчя — це процедура видалення верхнього шару шкіри кислотами. Хімічні пілінги частіше використовуються при великій пігментації. Під впливом фруктових кислот відбувається рівномірне освітлення загального тону шкіри. Найкращий відбілюючий ефект має ретиноєва кислота (жовтий пілінг). Також точково можна прибрати невеликих розмірів плями за допомогою потужного пілінгу ТСА для локального впливу.

2. Лазерне шліфування обличчя СО2. Мікродермабразія — кристали абразивної речовини під тиском подаються точково на шкіру і видаляють навіть глибокі плями.

3. Лазерне і фотоомолоджування — дію цього методу заснована на поглинанні клітинами, що містять меланін, лазерного променя, внаслідок чого меланін поступово руйнується.

4. Кріодеструкція плям за допомогою рідкого азоту. Після проведення процедури місце, на яке проводився вплив, червоніє, але вже через кілька днів верхній шар шкіри темніє, лущиться і пігментна пляма зникає. Застосовується при одиничних плямах з чіткими контурами.

5. Професійна косметика на основі ретинолу і гідрохінону OBAGI.

6. Народна косметологія: приклад декількох масок для шкіри обличчя, які можна застосовувати в домашніх умовах при вирішенні даної проблеми:

Тибетська маска. Готується дуже просто: 100 грам натурального меду змішати з соком одного лимона. Звичайні серветки промокнути отриманою сумішшю і накласти на обличчя на 10-15 хвилин. Після цього вмитися звичайною водою.

Дріжджова маска. Ця маска дуже зручна, так як підходить для будь-якого типу шкіри. Дріжджі розвести в теплому молоці (суха шкіра), або в теплій воді (нормальна шкіра), або в 3%-ому розчині перекису водню (жирна шкіра) до консистенції густої сметани. Отриману масу необхідно нанести на область шкіри обличчя, схильної до пігментації. Після висихання маси, її необхідно змити.

7. Найбільший ефект надає омолодження і усунення гіперпігментації стовбуровімі клітинами та фібробластами.

«ДермКом»  дерматологічне відділення клініки Coolaser Clinic в Києві