Світлолікування псоріаза та вітіліго

Фототерапія cвітлолікування ПУВА-терапія псоріаз вітіліго атопічний дерматит


Фототерапія — безпечний і надійний метод лікування хвороб шкіри
Фототерапія, дослівно — «світлолікування», була відома ще з давніх часів і передбачає використання ультрафіолету певного спектру в лікувальних цілях. Цей метод використовувався стародавніми греками і єгиптянами для лікування різних захворювань. Фототерапія — це безпечний і надійний метод, який ефективно допомагає більшості пацієнтів при псоріазі, вітіліго, атопічному дерматиті, екземі та алопеції.

Імуномодулююча дія фототерапії

Ультрафіолетове випромінювання стимулює ряд обмінних процесів, має місцеву імуномодулючу дію: протизапальну і загальнозміцнюючу, а також гальмує прискорений поділ клітин рогового шару епідермісу. Але спектральна характеристика сонячного світла дуже непостійна і залежить від сезону, часу дня, географічної локалізації, кліматичного статусу та ряду інших факторів. Тому часто використовувати сонячні промені з лікувальною метою в сучасних умовах не є можливим. Крім того сонячне випромінювання несе в собі не тільки корисну «лікувальну» частину УФ-спектра, а також і інфрачервоне випромінювання, яке викликає перегрівання. Тому на початку минулого століття вченими були здійснені спроби до створення штучних джерел світла, які можна було б використовувати для опромінення пацієнтів у медичних цілях — для фототерапії.

Основні показання до застосування фототерапії:

Псоріаз Вітіліго Атопічний дерматит Себорейний дерматит Екзема Парапсоріаз Червоний плоский лишай Вогнищева алопеція Дифузне порідіння волосся Лімфома шкіри і ряд інших більш рідкісних захворювань

Чи можна замість фототерапії засмагати на сонці?

Засмагати на сонці вкрай небажано, адже сонце несе не тільки лікувальну частину УФ спектру. А якщо занадто довго засмагати і «згоріти», то це може спровокувати загострення захворювання.

Фототерапія — це ПУВА-терапія?

ПУВА-терапія це однин з видів фототерапії. Раніше для фототерапії широко використовували лампи УФ-А спектру, але для забезпечення лікувального ефекту необхідно було застосування фотосенсибілізатора — речовини, яка підсилює дію ультрафіолету. Таку фототерапію ще називають фотохіміотерапія Пуфа або ПУВА. На жаль, посилюючи лікувальну дію УФ-А, фотосенсибілізатори посилювали і побічні ефекти даного методу.

Кварцування або УФО це теж фототерапія?

Кварцові лампи дають світіння в усьому УФ спектрі, і крім лікувального ультрафіолету несуть шкідливі частини спектру. При використанні звичайних або старих кварцових ламп існує високий ризик згоріти і, як наслідок, отримати загострення хвороби. Крім того, ризик розвитку раку шкіри при регулярному застосуванні кварцових ламп істотно підвищується.

Найбезпечніший вид фототерапії — УФБ 311нм

В останні два десятиліття все більшого поширення для лікування ряду шкірних захворювань набуває використання вузькоспектрального ультрафіолету В, так званий Narrow Band UVB, з довжиною хвилі 311нм. Вибір цієї конкретної довжини хвилі був невипадковим, оскільки науково доведено, що в променях даної частини спектру мається максимальну кількість «лікувального» УФ і мінімальна кількість УФ, який викликає побічні ефекти. Таке випромінювання отримують від спеціальних газорозрядних ламп, які виробляються за запатентованою технологією тільки компанією Philips, і мають пік світіння саме на 311нм. Вузькоспектральний УФБ має максимально виражений біологічний ефект, має місцеву імуномодулюючу дію та протизапальну дію. Також відсутня необхідність у застосуванні фотосенсибілізатора, а час процедури істотно менше.

Чи можна проводити фототерапію дітям, вагітним, годуючим матерям?

Фототерапія УФБ 311нм — це найбільш безпечний метод фототерапії. Вона діє виключно зовнішньо, у межах верхнього шару шкіри. Вузькоспектральную фототерапію можна застосовувати у дітей з 5 років, вагітних жінок і годуючих матерів. Фототерапія часто є методом вибору при лікуванні даних категорій пацієнтів, оскільки прийом деяких препаратів або навіть використання деяких мазей може бути протипоказаним або обмеженим.

Курс фототерапії включає:

визначення фототипу шкіри для розрахунку курсу лікування 2-4 сеансу фототерапії в тиждень повторна безкоштовна консультація спеціаліста кожні 2 тижні Лікування починають з дози відповідної для фототипу шкіри, яка визначається перед курсом фототерапії, потім дозу поступово підвищують на 15-20% з кожним наступним сеансом, всього 20-30 сеансів на курс терапії, а помітний позитивний ефект виникає вже після 5-7 сеансів терапії. Перевагою при використанні загальної фототерапії є той факт, що УФ промені діючи на візуально здорову шкіру, спричниняють профілактичний вплив, запобігаючи появі нових висипань. Тривалість сеансу фототерапії в середньому від 1 хв на початку курсу до 12-15 хвилин в кінці.

Обладнання для фототерапії в»ДермКом»  

«ДермКом»  дерматологічне відділення клініки Coolaser Clinic в Києві використовує апарати фототерапії виробництва Daavlin (США) — світового лідера у виробництві фототерапевтичної обладнання. Обладнання для фототерапії в нашій клініці дозволяє впливати як на всю поверхню шкіри, так і на окремі анатомічні зони: долоні, стопи, гомілки, спину і інші ділянки тіла, або застосовувати спрямовану фототерапію безпосередньо на окремі висипання. Основна перевага місцевої фототерапії полягає у зменшенні сумарної дози ультрафіолету на організм і таким чином зменшення ймовірності виникнення небажаних ускладнень.

Що потрібно застосовувати додатково до фототерапії?

Курс фототерапії призначає лікар і при необхідності він може додатково призначити зовнішні або системні препарати. Додаткові призначення будуть залежати від захворювання, його форми, стадії, супутніх захворювань пацієнта і результатів аналізів. При проходженні курсу фототерапії обов’язково застосування зволожуючих засобів для зменшення сухості шкіри, яка може виникнути в процесі лікування.